Térrendezés vaszati segítségével

Lakásvásárlás, építkezés, felújítás, átrendezés. Mindannyiunk életében eljön a pillanat, amikor foglalkoznunk kell a kérdéssel, milyen is legyen az a tér, amelyben életünk jelentős részét töltjük. A kérdésre sokféle válasz adható, a világban sokféle térrendezési irányzat hódít, amelyek különféle szempontok fontosságát hangsúlyozzák. Én egy nagyon ősit, s egyben nagyon újat ajánlok azoknak, akik keresik a minél tökéletesebb megoldást lakásuk – és életük – jobbá tételéhez. A vaszatit.

Térrendezés a vaszati segítségével

 

Miért éppen vaszati?

Egyrészt azért, mert olyan ősi alapokkal rendelkezik, amelyek 5000 éves múltra tekintenek vissza. Másrészt azért, mert a modern fizika eredményei is alátámasztják ezeket az elveket.

Több mint 5000 éves az az írás, melyben megtaláljuk a városok, az erődök és a házak építésére vonatkozó főbb irányelveket. A pálmalevelekre írott szövegek nagy része megsemmisült, de ami megmaradt, az is hallatlan értékkel és tudással bír. A Védákról van szó, amelyben többek közt megtalálható az ősi gyógyá­szat, az ájurvéda leírása is. A ránk maradt matematikai tudás is igen magas fokú volt: ismerték a nulla, a törtszámok és a tizedesvessző fogalmát. Közlekedési eszközök tekintetében is iránymutatónak számí­tottak, hiszen hajókat, bicikliket készítettek, illetve használtak. A legfontosabb számunkra, hogy az építészetben is kimagaslót alkottak. Városokat építettek, amelyekben a víz és szennyvízelvezetést is megoldották. A polgárok jólétére törekedtek, hiszen fürdőket építettek számukra, amelyek fűtéséről is gondoskodtak. Ma is láthatók ennek emlékei Pakisztán területén, a több mint 5000 éve épült Harappa civilizáció, amelynek fővárosa Mohendzso Daro.

A Védákban leírt építkezés célja, hogy a városok, és így a házak is, a természettel harmóniában épüljenek.

 

Honnan tudjuk, hogy a természettel harmóniában építkezünk?

Többek között Mohendzso Daro és Angkor is olyan építészeti emlékek, amelyek az ősi írások szerint épültek. Jól példázzák az időtlen építészet fogalmát. Érdemes tehát foglalkoznunk ezekkel, a mai fizikai kutatások eredményeivel is alá­ támasztott ősi elvekkel, amelyek segítségével egyszerűen eldönthetjük, hogy otthonunk építé­sénél mennyire lett figyelembe véve földünk energiaáramlása, az az energiaáramlás, amely nem csak házainkra, de az életünkre is befolyással bír.

 

Vaszati tanítások

Melyek a globális, a földünket meghatározó energiaáramlá­sok?

Két globális energiaáramlás létezik. Az egyik a keletről nyugatra tartó energiaáramlás, a szoláris energia, amely melegí­tő, energetizáló, katalizáló hatá­sú. A másik az északról dél felé tartó energiaáramlás, az organikus energia, amely hűvös, építő, gyógyító hatású. Nagyon fontos még a két energiaáramlás vektora, amely északkeletről délnyugat felé tartó, nagyon erős energiaáramlást hoz létre.

Mivel az égtájak kiemelt jelentőséggel bírnak az energiaáramlás szempontjából, a ház alaprajzát az égtájak figyelembevételével elemezzük. A ház alaprajzát egy égtájhálóval kiegészítve, tudunk következtetéseket levonni a benne lakók életminőségéről.

A vaszati, és így az energia­ áramlás törvényei is, mikro és makroszinten egyaránt működnek. Ha mikro szinten vizsgáljuk a teret, akkor házak, lakások, szobák vagy munkahelyek működését elemezzük. Makroszinten pedig kerületeket, városokat, de akár országokat is vizsgálhatunk. Érdekes példája a városépítészetnek Washington. A szabadkőmű­vesek a Védák tanulmányozása után építették fel településüket, Amerika fővárosát, ugyanazt az égtájhelyes rácsszerkezetet (szabályos elrendezésű utcákat) használva, amely Mohendzso Darónál is megfigyelhető.

 

Tudatos térrendezés

Úgy tudunk a természettel harmóniában építkezni, hogy az energiaáramlásokat már a tervezésnél figyelembe vesszük. A tudatos térrendezés tehát már a telek környezetének, földrajzi adottságainak figyelembevételével kezdődik. A terep vizsgálatakor fontos szempont, hogy mi akadályozhatja és mi segítheti elő a szabad energia­ áramlást. A hegyek, az erdők gátat szabnak az energiaáramlásnak. Ugyanakkor egy tó vagy folyó felerősítheti az energiákat, amelyekkel éppen találkozik. Ezért is van nagy jelentősége, hogy hová tesszük a kerti tavunkat vagy a medencénket.

Az égtáj vizsgálata már a telek kiválasztásánál is fontos szempont. Magyarországon alig találunk olyan városokat, falvakat, utcákat és így házakat is, amelyek égtájhelyesek lennének. Pedig az fontos lenne az energiaáramlás szempontjá­ból! Az utóbbi időkben kiosztott utcák ugyanis – legalábbis fővárosi és egyéb nagyvárosi viszonylatban – diagonál elrendezést mutatnak. A külső környezet és a telek elemzése után következhet csak a ház megtervezése.

Meg kell nyitnunk a házunkat az energiaáramlás irányába, hisz be kell engednünk az otthonunkba az északról és keletről érkező energiákat. Ebből következik, hogy az ablakokat és ajtókat elsősorban a keleti és az északi homlokzatra kell helyeznünk. Lehetnek nyílászá­rók a nyugati és a déli oldalon is, de arra kell törekedni, hogy a keleti és az északi oldalon legyenek nagyobbak az ablakok vagy legyen belőlük több, mint a szemközti oldalakon. Így a beengedett energiákat a házunkban tudjuk tartani. Arra kell törekednünk, hogy otthonunk energiája legyen több, mint a saját energiánk. Töltse fel mindennap a testünket energiá­val, és ne elvonja azt.

Magyarországon a köztudatban és az építészek között is a déli és a nyugati nyitottság a jellemző. Egyre többen ismerik fel azonban – és ebben az egyre emelkedő átlaghőmérséklet is szerepet játszik – a keleti és az északi nyitottság előnyeit.

Térrendezés a vaszati segítségével

Diéta és fitnesz magazin 2009. július