Telekvásárlási szempontok I. - Kezdő lépések

Milyen szempontok alapján vásárolunk ma építkezés céljára telket? A tapasztalatok alapján szinte mindenki ugyanazt a pár dolgot emeli ki. Általában első helyen szerepel az ár, fontos a környék, a szomszédok, valamint az élvezhető panoráma. Sokan a déli lejtésű telkeket preferálják, magyarázva mindezt a világosság és a naposság igényével.

Összességében az igények rangsorából jól látszik, hogy az emberek nem ismerik mennyire fontos a Földünket körülvevő energiaáramlások figyelembevétele a telek vásárlásakor. A vaszati segítségével ki tudjuk szűrni azokat a negatív tényezőket, amelyeket később - az elkészült házban élve – már nem tudunk korrigálni. A vaszati több tucat tényező figyelembevételével mutatja meg, hogy egy telek képes-e arra, hogy boldog, egészséges családnak nyújtson otthont.

A vaszati szerint a tökéletes otthon nem a ház tervezésével kezdődik: már a megfelelő telek kiválasztása is kulcstényező, hiszen energetikája alapvetően fogja befolyásolni az ott épülő házat. 
A családi ház építésére alkalmas telek több tényező figyelembevételével választható ki. Természetesen a vaszati elvei alapján történő telekvásárlás nagyban le fogja szűkíteni a vásárolható telkek mennyiségét, de ezt a tény el kell fogadni, hiszen egy rossz lejtésű telken már elég nehéz bármilyen korrekciót végrehajtani. Míg egy lakást általában lehet korrekciózni (energetikailag javítani), addig egy telket elég nehéz, sokszor pedig kivitelezhetetlen. 
Azt tudomásul kell venni, hogy mi a megvásárolt telekre akarunk majd házat építeni, s ha eleve egy rossz adottságú telekből indulunk ki, arra már nem lehet tökéletes energetikájú vaszati házat terveztetni, hiszen telkünk jó vagy rossz adottságai a felépülő házban is éreztetni fogják hatásukat.

Hogyan kezdjünk hozzá?

Ha a körülöttünk lévő energiaáramlásokat is szeretnénk figyelembe venni a telek vásárlásánál, akkor ugyanúgy, mint ahogy a ház vásárlásánál, szemléletet kell váltanunk. 
A déli ablakozottság általában sokak kívánsága. Ugyanakkor kevesen gondolnak arra, hogy egyre több a napsütéses órák száma, a nyarak pedig egyre melegebbek, s az átlaghőmérséklet is emelkedik. Ha pedig a rezsire gondolunk, már nem csak a fűtési költségekkel, hanem a hűtési (klimatizálási) költségekkel is számolnunk kell.